Posiłek przedtreningowy

Posiłek przed treningowy może być istotnym elementem wpływającym na efektywność treningu, jednak bardzo często z powodu dolegliwości żołądkowych, czy złego samopoczucia, które może powodować, część osób decyduje się na jego pominięcie, co może się przekładać na ograniczenie możliwości naszego organizmu podczas ćwiczeń. Zazwyczaj posiłek, który zjadamy jest 2-4 godziny przed treningiem może być standardowy, byleby nie ciężkostrawny i bardzo duży objętościowo. Jeśli jednak decydujemy się na zjedzenie czegoś godzinę do dwóch przed jednostką treningową warto poznać kilka wskazówek, które pozwolą na pełny komfort przy aktywności.

Głównym celem posiłku przed treningiem jest dostarczenie energii na czas treningowy, głównie w postaci węglowodanów. Są to związki stanowiące łatwe źródło energii ze względu na swoją budowę. Ich niedobór w postaci niewystarczających zapasów zmagazynowanych w formie glikogenu mięśniowego i wątrobowego oraz glukozy we krwi może skutkować zmniejszeniem koncentracji wynikającym ze zwiększonego zmęczenia układu nerwowego, co w konsekwencji może przekładać się na gorsze wyniki sportowe.

Warto wybierać węglowodany z nieco niższym indeksem glikemicznym, nie będą one powodować nagłych wahań glukozy we krwi, ale stały dopływ energii, co będzie związane z lepszymi wynikami sportowymi. Należy jednak zwrócić uwagę, że zazwyczaj te węglowodany z najniższym indeksem glikemicznym mają bardzo wysoką zawartość błonnika pokarmowego, który może powodować uczucie przepełnienia i nieco obciążać układ pokarmowy, czego chcielibyśmy uniknąć podczas treningu. Dobrze nadawać się będą więc produkty łatwostrawne, ryż, płatki, chleb bez ziaren i pestek, świeże, czy suszone owoce, dżem. Za uczucie ciężkości po posiłku może być odpowiedzialny także tłuszcz, a więc dobrym pomysłem będzie zrezygnowanie z potraw smażonych, czy z dodatkiem dużej ilości orzechów, olejów. Warzywa kapustne, mające charakter wzdymający zdecydowanie też lepiej sobie odpuścić. Taki posiłek powinien także mieć niewielką objętość.

Kolejną przydatnym trickiem może być wybieranie posiłku w formie rozdrobnionej. Świetną opcją mogą okazać się koktajle. Z pewnością będą strawione szybciej i mogą zapobiec uczuciu przepełnienia i ciężkości.

Warto zadbać o białko, szczególnie przy sportach siłowych. W przypadku tych wytrzymałościowych, takich jak np. bieganie nie będzie to miało aż takiego znaczenia, jednak przy treningu siłowym może przynieść to korzyści w postaci lepszego rozwoju siły oraz masy mięśniowej.

Dobre nawodnienie podtrzymuje, a nawet poprawia wydajność, podczas gdy odwodnienie wiąże się ze znacznym spadkiem wydajności. Woda więc stanowi podstawę i bardzo ważne, aby w posiłku przed treningiem pojawiła się również woda. Istotnym elementem może być także sód, nie ma więc co w tym przypadku bać się soli, szczególnie jeśli wiesz, że będziesz się intensywnie pocić. Wpłynie to korzystnie na równowagę elektrolitową.

Zasadne może być też wypicie filiżanki kawy przed treningiem, wykazano bowiem, że kofeina może przekładać się na efektywną jakość treningu.

Do przykładowych posiłków przed treningiem możemy zaliczyć owsiankę na mleku z dodatkiem suszonych owoców, smoothie z bananem, małą pierś z kurczakiem, ryżem oraz niewielką porcją warzyw,  jogurt niskotłuszczowy z owocem, czy kanapki.

Shopping Cart
Scroll to Top