Żywienie w celu poprawy stanu skóry i włosów

Żywienie w celu poprawy stanu skóry i włosów. Nie ma co ukrywać, że to, czym karmimy się na co dzień ma nieodzowny wpływ na stan naszego organizmu. Skład naszej diety, składniki odżywcze dostarczane wraz z nią mają ogromny wpływ na stan skóry i włosów. Oprócz witamin i składników mineralnych, które bez wątpienia pełnią bardzo ważną funkcję w celu poprawy stanu skóry i włosów, istotną rolę odgrywają makroelementy. Ich odpowiednia ilość i jakość może przyczynić się do lepszego wyglądu.

Białko
Stanowi najważniejszy składnik budulcowy, tworzy i odnawia wszystkie komórki organizmu, a co za tym idzie – odpowiada za regenerację naskórka i może zapewnić nam jędrną i gładką skórę.

Tłuszcze
Nie należy się ich bać, ale ważne jest, by zwrócić uwagę na ich jakość. Dieta korzystna dla zdrowej cery powinna bazować głównie na tłuszczach pochodzenia roślinnego. Dla dobrej kondycji skóry warto zjeść dziennie garść orzechów włoskich, do sałatki dodać olej lniany lub z wiesiołka, czy zaserwować sobie awokado do porannego śniadania. Zawarty w produktach kwas ALA (alfa linolenowy) może korzystnie wpływać na wygląd skóry regulując gospodarkę lipidową naskórka. Dodatkowo wykazuje także działanie przeciwstarzeniowe.

Węglowodany
Jeśli zależy nam na zdrowym wyglądzie skóry unikajmy węglowodanów prostych, słodyczy, wysokooczyszczonych zbóż, a zastępujmy je wieloziarnistymi produktami z wysoką zawartością błonnika i niskim indeksem glikemicznym.

Dieta bogata w warzywa i owoce
Codzienny jadłospis powinien obfitować przede wszystkim w warzywa. Poprzez nie dostarczymy wiele składników odżywczych pozytywnie wpływających na cerę. Swoje miejsce w codziennej diecie powinny mieć również owoce. Warzywa i owoce są bogatym źródłem antyoksydantów (witaminy A, C, E, beta-karotenu, selenu oraz flawonoidów), które chronią nas przed działaniem wolnych rodników. Mikroelementy, do których należą witaminy i minerały to cenne źródło antyoksydantów, które będą zapobiegać starzeniu się naszej skóry i wspomagać walkę z niedoskonałościami

Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, wpływa na likwidację przebarwień, które mogą występowaću u osób zmagających się z trądzikiem. Doskonałym źródłem tej witaminy będzie czerwona papryka, natka pietruszki, dzika róża, czy pomarańcza.

Witamina A wraz z jej prowitaminą (β-karoten) aż odpowiada za normalizację wydzielania łoju oraz stan nawilżenia skóry. Jej niedobór może prowadzić do suchości skóry i złuszczania naskórka. Aby temu zapobiec należy zadbać w diecie o obecność marchwi, pomidorów, szpinaku,papryki czy suszonych moreli.

Witamina D wpływa na stan skóry zmniejszając produkcję sebum. Najwięcej tej witaminy otrzymujemy poprzez ekspozycję słoneczną, dlatego ważne jest, by w okresie jesienno-zimowym wspomagać się jej suplementacją.

Witamina E należy do bardzo silnych przeciwutleniaczy, zapobiega więc powstawaniu wolnych rodników, wykazuje działanie przeciwzapalne, wpływa na elastyczność skóry, ma działanie ochronne. Jej źródłem są oleje roślinne.

Witaminy z grupy B, a w szczególności biotyna to niezbędnik do utrzymania pięknej skóry. Biotyna leczy stany zapalne skóry, zapobiega łysieniu i siwieniu, wpływa pobudzająco na porost włosów. Z kolei niacyna, znana również jako witamina PP posiada właściwości złuszczające i przeciwzapalne. Znajdziemy ją w orzechach arachidowych, tuńczyku, makreli, nasionach słonecznika.

Cynk wykazuje działanie bakteriostatyczne, absorbuje nadmiar serum wspomagając leczeni łojotoku, poprawia wygląd i kolor skóry. Długotrwały niedobór powoduje z początku zahamowanie wzrostu, później przerzedzanie się włosów, zaś w skrajnych przypadkach może doprowadzić do łysienia. Dobrym źródłem tego pierwiastka będzie pełnoziarniste pieczywo, jaja, pestki dyni, soczewica.

Selen jest substancją antyseptyczną, przeciwutleniającą oraz przeciwzapalną, a krzem i siarka przyspieszają złuszczanie naskórka. Ponadto krzem odpowiada za sprężystość i elastyczność naskórka, Ma także wzmacniający wpływ na włosy i paznokcie oraz zapobiega ich łamliwości Ważne jest także kontrolowanie poziomu żelaza we krwi, ponieważ jego często występujący niedobór może prowadzić do łysienia oraz innych problemów skórnych.

I najważniejsze…! Woda! Prawidłowe nawodnienie jest kluczowe w przebiegu wszelkich procesów zachodzących w organizmie oraz odpowiada za elastyczność i nawilżenie skóry. Skóra, włosy i paznokcie są więc odzwierciedleniem naszego zdrowia i stanu odżywienia. Prawidłowo zbilansowana dieta z dużą ilością antyoksydantów, NNKT i minerałów a także spożywanie dużej ilości wody, zapewni nam ich zdrowy wygląd. Zróżnicowana dieta jest warunkiem dostarczenia składników odżywczych w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem, a te stanowią ważny czynnik w prawidłowym wzroście włosów i wyglądzie cery. Prawidłowo zbilansowana dieta z dużą ilością antyoksydantów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i minerałów a także spożywanie dużej ilości wody, zapewni nam zdrową i dobrze nawilżoną skórę a także silne włosy i paznokcie.

Shopping Cart
Scroll to Top